صفحات خورشیدی چگونه کار می‌کنند

صفحات خورشیدی چگونه کار می‌کنند
صفحات خورشیدی چگونه کار می‌کنند

در کشور عزیزمان ایران استفاده از صفحات خورشیدی رو به افزایش است و بسیاری از برق این انرژی استفاده می‌کنند، در سال 2014 در آمریکا بیش از 480 هزار صفحه خورشیدی استفاده کرده‌اند که این مسئله نشان دهنده استفاده بالا از این صفحات خورشیدی است، اما آیا وقت آن نرسیده که ما در کشورمان بیشتر از این انرژی استفاده کنیم؟

صفحات خورشیدی چگونه کار می‌کنند

یکم آفتاب بگیریم

صفحات براق سیاه و سفیدی در پشت‌بام برای تولید انرژی الکتریکی که نیاز به حمام آفتاب گرفتن در زیر نور خورشید را دارند، متشکل از سلول‌های خورشیدی که بر اساس لایه‌های سیلیکون نیمه‌هادی ویفر شکل (به صورت لایه‌لایه) است تشکیل یک ساندویچ را می‌دهند و با این کار نور خورشید را به دام می‌اندازند و با استفاده از فتو ولتائیک یک فرآیند شگفت انگیز تولید برق را ایجاد می‌کنند.

 

  1. خورشید بر روی صفحات خورشیدی می‌تابد.
  2. فوتون‌های نور خوشید توسط قسمت بالایی صفحات خورشیدی جذب می‌شود.
  3. فوتون ها از طریق حمل کننده، انرژی نور را به لایه‌های پایینی انتقال می‌دهند.
  4. فوتون ها در لایه‌های پایینی صفحات خورشیدی انرژی خود را تقدیم الکترون ها می‌کنند.
  5. الکترون‌ها به قسمت‌های بالای صفحات خورشیدی رفته و وارد مدار الکتریکی می‌شوند و شروع به تولید جریان الکتریکی می‌کنند.
  6. صفحات خورشیدی شروع به تولید ترکیبی جریان از تمامی صفحات خورشیدی که باهم یک واحد را تشکیل داده‌اند می‌کنند.
  7. این جریان مستقیم (DC) به یک مدار تبدیل کننده (اینورتر) فرستاده می‌شود و این مدار این جریان را تبدیل به جریان متناوب (AC) می‌کند که مناسب استفاده برای دستگاه‌ها و لوازم برقی شما است.
  8. صفحات خورشیدی انرژی اضافی تولید شده را به یک منبع ذخیره انرژی می‌فرستد تا زمان‌های که آفتاب در آسمان نیست و یا هوا کمی ابری است شما همچنان نیاز خود به برق را برطرف کنید.

 

مواظب باشید تا تصور غلط شما را نسوزاند

انرژی خورشیدی به دست آمده از خورشید فراوان است و این همان دلیلی است که شما باید از مزایای برق صفحات خورشیدی استفاده کنید که توانایی برق رسانی بسیار بزرگ را هم دارد. البته این موضوع به این بستگی دارد که شما می‌خواهید چقدر فضا برای صفحات خورشیدی اختصاص دهید.

 

یک صفحه خورشیدی می‌تواند توانی بین 3.5 تا 4.5 وات را ارائه دهد، یک واحد 100 تا 300 صفحه خورشیدی که هر کدام خود دارای 3 یا 4 واحد صفحات خورشیدی است توانایی برق رسانی تا توان‌های چند کیلو واتی را دارد که ممکن است آن ها را در سقف بعض اماکن و ساختمان ها مشاهده کرده باشید، این صفحات دقیقاً برای کل پیک مصرف شما کافی است.

پیام بگذارید

کلیه فیلدهای مشخص شده با ستاره (*) الزامی است