مشاوره : 1353 385 0912 / 57 93 23 22 021

انرژی خورشیدی و تولید برق

صفحات انرژی خورشیدی و تولید برق

صفحات انرژی خورشیدی و تولید برق

امروز میخواهیم توضیحاتی از اینکه انرژی خورشیدی چیست و چگونه میتوان از آن استفاده کرد بیان کنیم.

انرژی خورشیدی و تولید برق از آن چگونه انجام میشود؟

انرژی خورشیدی تکنولوژی هست که نور و گرما خورشید را تحت کنترل خود درمیاورد و به‌وسیله آن تکنولوژی‌هایی همچون گرمایش خورشیدی، انرژی حرارتی خورشیدی، نیروگاه نمک مذاب، فتوسنتز مصنوعی، تولید سوخت و انرژی الکتریکی راه‌اندازی کرد.

 

انرژی خورشیدی پایه و بخش بزرگی از گروه انرژی‌های تجدید پذیر را تشکیل می‌دهد، فن‌آوری‌هایی در این زمینه درحال‌توسعه می‌باشد که با توجه به زمینه‌های فعال و غیرفعال در این حوضه به دنبال ضبط و انرژی سازی خورشیدی می‌باشند.

 

تکنیک‌های این فن‌آوری‌ها انرژی خورشیدی شامل نحوه متمرکز کردن انرژی آفتاب، گرمایش آب و انرژی دریافتی از آن، تکنیک‌های نحوه قرارگیری و موقعیت صفحات و سیستم‌های انرژی سولارنسبت به آفتاب، انتخاب مواد با جرم حرارتی مطلوب یا خواص نوری پراکنده و…می‌باشد.

 

پتانسیل انرژی خورشیدی

زمین حدود ۱۷۴ هزار ترا وات انرِژی تابش خورشیدی دریافت می‌کند که ۳۰ درصد از این مقدار به فضا بازمی‌گردد و مابقی این مقدار را توسط ابرها، اقیانوس‌ها و توده‌های زمین جذب می‌کند.

 

طیف نور خورشید در سطح زمین در محدوده سطح مرئی نور، نزدیک به مادون‌قرمز و سطح کوچکی از فرابنفش گسترده شده است و بیشتر جمعیت جهان در مناطقی با سطح تابش ۱۵۰ تا ۳۰۰ وات بر مترمربع و یا ۳٫۵ تا ۷٫۰ کیلووات ساعت بر مترمربع در روز زندگی می‌کنند.

 

برق به‌وسیله انرژی خورشیدی

برق تبدیل نور و انرژی گرمای خورشید به الکتریسیته است که با دو روش مستقیم که با استفاده از فتوولتائیک و یا به‌طور غیرمستقیم از متمرکز کردن انرژی خورشید حاصل می‌شود که روش غیرمستقیم تبدیل نور به الکتریسیته از طریق استفاده از سیستم‌های عدسی یا آینه و ردیابی نور در مناطق گسترده و بزرگ است.

 

برق تولیدی از انرژی خورشیدی تا سال ۲۰۵۰ بزرگ‌ترین واصلی‌ترین منبع ایجاد برق و انرژی الکتریسیته می‌باشد که تاکنون نیز با استفاده از روش‌های فتوولتائیک و متمرکز کردن نور توانسته تا ۱۱ درصد به تولید برق کمک کند.

 

گیاهانی نیز از روش متمرکز کردن نور از سال ۱۹۸۰ تاکنون پرورش داده‌شده‌اند و از سال ۱۹۸۵ انرژی الکتریکی معادل ۳۸۵ مگاوات در هرسال با این روش تولید می‌شود که نیروگاه انرژی خورشیدی در صحرای موهاوی کالیفرنیا بزرگ‌ترین نیروگاه تولید برق به روش متمرکز است.

 

در مقاله بعد راجع به فتو ولتائیک، انرژی متمرکز و تهیه سوخت از انرژی خورشیدی را توضیح خواهیم داد.

تاریخ انتشار : ۲۳ مرداد ۱۳۹۶

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − ده =

یک نظر برای “انرژی خورشیدی و تولید برق”

  1. حسین گلریز گفت:

    از اینکه دولت مردان ما ایرانی ها نخواستن بدنبال انرژی پاک بروند و غنیترین منبع تولید برق کویر خشگ ویا کویر لوت میباشد که بیشتری روزها در سال تابش آفتاب داریم .
    جایسوال اینجاست که با توجه به موقعیت منطقه و خشگ بودن آن و کم بارشی و کم آبی چرا اینها اجازه دادند صنعت کولر آبی وارد کشور شود اگر تولید برق خورشیدی داشتیم و دققه بی برق نبود چرا باید میلیون ها لیتر آب صرف کولر آبی شود