تولید انرژی توسط باد

توربین های انرژی بادی
توربین های انرژی بادی

در این مطلب شرح کوتاهی از انرژی بادی و اطلاعاتی در این حوزه در اختیار شما عزیزان قرار می‌دهیم

انرژی بادی چیست؟

انرژی بادی استفاده از جریان باد که به‌وسیله آن توربین‌های بادی به حرکت درمی‌آیند و انرژی مکانیکی را به انرژی الکتریکی تبدیل می‌کنند.

 

 انرژی بادی یک جایگزین مناسب برای سوخت‌های فسیلی است که تجدید پذیر، فراوان، توزیع‌شده به‌صورت گسترده، پاک، هیچ‌گونه تولید و انتشار گازهای گلخانه‌ای در طول عملیات، بدون مصرف آب و قابل‌اجرا در زمین‌های کوچک است. این انرژی به مرتب تأثیر مخرب بسیار کمتری در مقابل دیگر انرژی‌های تجدید پذیر بر روی محیط‌زیست می‌گذارد.

 

مکان‌های بهره‌برداری از انرژی باد

زمین‌های بادی شامل بسیاری از توربین‌های بادی فردی می‌باشند که مستقیماً به شبکه انتقال توان الکتریکی متصل می‌باشد.

 

 انرژی بادی ساحلی (onshore) یکی از منابع انرژی الکتریکی گران است اما در هنگام مقایسه باانرژی سوخت‌های زغالی و گاز و هزینه‌های آن در بسیاری مواقع انرژی بادی بسیار ارزان‌تر است.

انرژی بادی دور از دریا (offshore) که بر روی زمین‌های بادخیز بناشده استوارتر و قوی‌تر است و تأثیر بصری خوبی دارد اما هزینه‌های نصب و راه‌اندازی و تعمیر و نگهداری بالایی دارد.

زمین‌های بادی کوچک در برخی مواقع می‌توانند انرژی الکتریکی تولیدشده را خارج از شبکه انرژی الکتریکی و به مکانی جدا از آن انتقال دهند.

 

چرا انرژی بادی؟

انرژی بادی، انرژی ارزشمندی را ارائه می‌دهد که سال‌به‌سال استوارتر می‌شود و در همین بازه‌های زمانی دارای تغییرات کم و ثبات قابل‌توجهی است و به همین دلیل تبدیل به یک منبع انرژی برق قابل‌اعتماد شده است.

پس می‌توان تولید انرژی برق توسط باد را افزایش داد و دیگر موارد تولید برق همانند روش‌های مرسوم کنونی را کاهش داد اما این امر نیاز به ارتقا شبکه‌های توزیع برق دارد.

 

در زمان کمبود باد

تکنیک‌های مدیریت انرژی همانند داشتن ظرفیت اضافی، توربین جغرافیایی توزیع، نیروگاه‌های برقی آبی، صادرات و واردات برق به نقاط مجاور، استفاده از استراتژی اتوماتیک و کاهش تقاضا می‌تواند در مواقعی که باد کم است سودمند واقع شود و بر این مشکل غلبه کند.

علاوه بر این پیش‌بینی وضع هوا می‌تواند به بهبود این شرایط کمک کند تا شبکه توزیع برق به‌درستی عمل نماید و دچار مشکل نشود.

 

میزان استفاده

از سال 2015 کشور دانمارک 40 درصد از برق خود را به‌وسیله باد تولید می‌کند و حداقل 83 کشور در جهان در حال استفاده از انرژی بادی برای تولید برق و استفاده از آن در شبکه‌های الکتریکی خود می‌باشند.

در سال 2014 میزان استفاده از انرژی بادی 16 درصد گسترش یافت که به مقدار 370 مگاوات می‌رسد، تولید انرژی بادی به‌طور سالانه نیز به‌سرعت در حال افزایش است و هم‌اکنون 4 درصد از انرژی برق توسط باد و سیستم‌های آن تولید می‌شود که البته این مقدار در اتحادیه اروپا سالانه 11.4 درصد می‌باشد.

 

 

2 دیدگاه

پیام بگذارید

کلیه فیلدهای مشخص شده با ستاره (*) الزامی است