مشاوره : 1353 385 0912 / 57 93 23 22 021

خودرو های الکتریکی

خودرو برقی ورکات صنعت

خودرو برقی ورکات صنعت

خودرو های الکتریکی

امروزه در نقاط پیشرفته دنیا، بیوتکنولوژی دارد جایگزین همه‌چیز می‌شود و در زمینه موتور ها و ماشین ها رو به بیو دیزل قدم برداشته است.

در جبهه لوازم الکتریکی همه چیز بسیار پیشرفت کرده است، امروزه خودرو های متعدد الکتریکی وجود دارد که بسیاری از آن‌ها شیک و اسپرت هستند، به‌طور مثال خودرو Tesla مدل s ارائه‌ای از سرعت و کیفیت را داشته است.

این‌یک دوره رنسانس برای انرژی برق است که در آن از تولید برق توسط زغال سنگ به تولید برق توسط انرژی های تجدید پذیر در حال بهبود است! جالب است نه؟ یک جهان را در نظر بگیرید که در آن برق پاک همه جا را تسخیر کرده است.

 

پس این رویکرد یعنی ما واقعاً برنامه جالبی برای مدیریت انرژی. کنترل بر روی زمین‌داریم.

این برنامه می‌تواند رقابت شدید بازار سوخت و تغییرات اساسی در وضعیت کشورها را بشکند زیرا دیگر تنها سوخت‌های فسیلی برای تولید انرژی لازم نیست، مثلاً روغن‌هایی که از گیاهان خشک مانند سویا و نخل حاصل می‌شود را می‌توان برای تولید سوخت بیو دیزل استفاده کرد، البته با توجه به این که نیاز به زمین‌های کشاورزی بسیار گسترده است این رویکرد نیز زیاد به‌صرفه نیست.

اما خداوند بی‌نهایت نعمت در زمین قرار داده است مثلاً از طریق جلبک‌ها نیز می‌توان تولید سوخت کرد! درست است که این امر بسیار سخت است اما این‌ها نشانه‌هایی هستند که نشان می‌دهد می‌توان از سوخت‌های بهتری برای تولید انرژی استفاده کرد و این امر حتماً محقق خواهد شد.

 

نگاهی به اعداد و ارقام

 اعداد و نمودارها بر ضد تولید سوخت‌های بیودیزل است زیرا به‌طور مثال یک خودرو خانواده را در نظر بگیرید این خودرو اگر در هر ۱۰۰ کیلومتر ۴ لیتر بیودیزل بسوزاند در سال چیزی حدود ۲۰۰۰۰ کیلومتر و معادل ۷۵۷ لیتر بیودیزل مصرف کرده که برای تولید این مقدار سوخت نزدیک به ۱ هکتار (۰٫۸ هکتار) زمین کشاورزی نیاز است و هزینه‌ای بین ۳۰۰ تا ۲۶۰۰ دلار در هر بشکه دارد اما همین مقدار مسافت را می‌توان با ۴۰ تا ۸۰ دلار برای هر بشکه تولید کرد و پیمود.

برق پاک

 برق پاک یک سر و گردن از بقیه انرژی ها بالاتر است. یک خودرو تسلا اس را در نظر بگیرید برای هر ۸۰ کیلومتر نیاز به ۲۸ کیلو وات انرژی دارد، اگر این انرژی را بخواهیم از طریق صفحه‌های خورشیدی تأمین کنیم با یک هکتار زمین کشاورزی که پر از صفحات خورشیدی است می‌توان ۱۳۶ خودرو مینی تسلا را ۸۰ کیلومتر راه برد! درحالی‌که با سوخت بیودیزل فقط انرژی ۷۰ خودرو را می‌توان تأمین کرد.

 

آژانس بین‌المللی انرژی تا سال ۲۰۳۵ پیش‌بینی می‌کند که ۱٫۷ میلیارد خودرو در جاده ها وجود داشته باشد. اگر این‌همه توسط سوخت زیستی طراحی‌شده باشد، ما باید ۳٫۴ میلیارد هکتار زمین‌های زراعی را برای تولید سوخت زیستی اختصاص دهیم و حتی اگر بتوانیم بر بسیاری از چالش‌های مرتبط با افزایش تولید بیودیزل جلبک غلبه کنیم، ما نیاز به ۲۴٫۳ میلیون هکتار فضا داریم.

 

اما برای وسایل نقلیه الکتریکی، فقط ۱۶ تا ۱۷ میلیون هکتار کافی است و ما نیازی به رقابت با تولید مواد غذایی نداریم صفحات خورشیدی در بیابان‌ها و مناطق خشک، با آسمان‌های همیشه صاف، جایی که محصولات رشد نمی‌کنند، بیشترین بازدهی رادارند.

 

تاریخ انتشار : ۱ مرداد ۱۳۹۶

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × پنج =