سیستم ارت (قسمت 2)

سیستم ارت قسمت 2
سیستم ارت قسمت 2

در قسمت اول تا حدودی بااینکه سیستم ارت چیست و برای چه‌کاری است آشنا شدید اما در این قسمت می‌خواهیم به‌صورت کوتاه و اجمالی به قطعاتی که باعث مقاومت بهتر می‌شود نیز بپردازیم

چرا سیستم‌های تست مقاومت زمین ؟

 با گذشت زمان، خاک‌های خورنده با رطوبت بالا، محتوای نمک زیاد و درجه حرارت بالا می توانند مقاومت میله های زمین و اتصالات آنها را کاهش دهند. اگرچه سیستم زمین در هنگام نصب اولیه دارای مقاومت کم بود، اما مقاومت در برابر سیستم پایه می تواند افزایش یابد.

آزمایش‌کنندگان میله‌های پایه، مانند Fluke 1623 و 1625، با استفاده از ابزارهای عیب یابی ضروری آماده برای کمک به شما هستند. تا با مشکلات خسته کننده، مشکلات متناوب الکتریکی( این مشکل می تواند به ضعیف بودن پایه و یا کیفیت مرتبط باشد)دست و پنجه نرم نکنید.

 به همین دلیل است که به شدت توصیه می شود که تمام زمین ها و اتصال زمین حداقل سالیانه به عنوان بخشی از برنامه تعمیر و نگهداری پیش بینی شده نرمال خود را بررسی کنید.

در طول این بررسی‌های دوره‌ای، اگر افزایش مقاومت بیش از 20 درصد اندازه گیری شود، تکنسین باید منبع مشکل را بررسی کند و اصلاح را برای کاهش مقاومت، با جایگزینی یا اضافه کردن میله‌های زمین به سیستم زمین، انجام دهد.

 

ارزش مقاومت زمین خوب چیست؟

معضل در مورد اینکه چه چیزی باعث ایجاد یک زمین خوب و ارزش مقاومت در برابر زمین می‌شود، وجود دارد. در حالت ایده آل زمین باید مقاومت صفر اهم باشد.

 یک آستانه مقاومت استاندارد زمین که توسط همه آژانس ها شناخته شده است وجود ندارد. با این حال، NFPA و IEEE یک مقاومت زمین 5/1 اهم یا کمتر را پیشنهاد کرده‌اند. NEC اعلام کرده است: “اطمینان حاصل کنید که امپدانس سیستم به زمین کمتر از 25 اهم مشخص شده در NEC 250.56 است. در تأسیسات با تجهیزات حساس باید 5.0 و یا کمتر باشد. صنعت مخابرات اغلب 5/1 اهم یا کمتر به‌عنوان ارزش برای پایه گذاری و اتصال استفاده می‌کند. هدف در مقاومت زمینی دستیابی به کمترین مقاومت زمین است که ازلحاظ اقتصادی و فیزیکی منطقی است.

 

قطعات الکترود زمین

  1. هادی زمین
  2. اتصال بین هادی زمین و الکترود زمین
  3. الکترود زمین

چه چیزی باعث مقاومت در برابر زمین می‌شود؟

 اول، کد NEC (1987، 250-83-3) نیاز به حداقل طول الکترود زمین 2.5 متر (8.0 فوت) دارد تا در تماس با خاک قرار گیرد. اما، چهار متغیری که بر مقاومت زمین یک سیستم زمین تأثیر می‌گذارند وجود دارد:

  1. طول / عمق الکترود ارت
  2. قطر الکترودهای ارت
  3. تعداد الکترودهای ارت
  4. طراحی سیستم ارت

پیام بگذارید

کلیه فیلدهای مشخص شده با ستاره (*) الزامی است