مشاوره : 1353 385 0912 / 57 93 23 22 021

شبکه برق چیست؟

شبکه برق چیست؟

شبکه برق چیست؟

هرروز تمامی افراد از برق استفاده می‌کنند بدون اینکه حتی بدانند چگونه شبکه توزیع برق چیست و چه پیچیدگی‌هایی دارد.

شبکه برق چیست؟

نقش اصلی- نیروگاه

نیروگاه نامی است برای مکانی که در آن تولید الکتریسیته می‌کنند.

 ۳ نیروگاه که نقش اصلی را دارند در بیشتر جاهای جهان به هم متصل هستند که شامل نیروگاه آبی، بادی و فسیلی یا هسته‌ای هستند، دلیل این اتصال برای آن است که تعداد قطعی برق یا خرابی آن را کاهش دهند.

در کشورهایی همچون آمریکا و کانادا این شبکه‌های برق به هم متصل است تا جریان صاف و متعادل برق برقرار شود و مانع از شکست نیروی برق یا خطوط انتقال شود و وقفه در خدمات برق ایجاد شود.

نقش مکمل خطوط انتقال

خطوط انتقال وظیفه انتقال برق از هرجایی به‌جای دیگر و با راه‌های طولانی بر عهده دارد، این انتقال هزینه‌های زیادی دارد و تا کنون نتوانسته‌اند روشی امن‌تر و ارزان‌تر از روش‌های انتقال موجود بسازند.

واسطه‌گر مبدل‌ها (ترانسفورماتورها)

مبدل‌ها نقش تقویت ولتاژ برق در میان را انتقال را دارند ولی از دیگر وظایف آن ها این است که ولتاژ بالایی که از شبکه رسیده را کاهش دهند تا وارد شبکه محلی شود و همچنین قبل از ورود برق به منازل یکبار دیگر آن را کاهش و ایمن سازی می‌کنند تا برای استفاده در خانه مناسب باشد.

پست‌خانه خطوط توزیع

پس از اینکه مبدل‌ها ولتاژ را کاهش دادند خطوط توزیع آن را در محل‌ها توزیع می‌کنند البته قبل از ورود یکبار دیگر با مبدل‌های آویزان ولتاژ برق آن را کاهش می‌دهند (همان دستگاه‌های تقریباً بزرگی که بین دو تیر برق قرار دارد و شما احتمالاً دیده‌اید).

چه کسی آن را می‌گیرد؟

شما! البته در بعضی موارد برقی که شما دریافت می‌کنید معمولاً مجزا از شبکه برقی است که همسایگانتان استفاده می‌کنند به همین خاطر است که بعضی مواقع شما برق ندارید ولی همسایگانتان یا کوچه مجاور دارای برق هستند.

نکته پایانی

اگر نسبت به همسایگانتان در منزلتان لامپ ها کم نور هستند یا احساس می‌کنید دستگاه‌های الکتریکی‌تان به‌خوبی کار نمی‌کند، ایراد از شبکه برق نیست و احتمالاً تابلو برق و قطعات آن مشکل دارد و باید در اسرع وقت بازبینی و تعمیر شود زیرا می‌تواند خسارت و زیان‌هایی به شما و خانواده‌تان وارد کند.

تاریخ انتشار : ۲۴ مرداد ۱۳۹۶

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × یک =