مشاوره : 1353 385 0912 / 57 93 23 22 021

منابع مختلف تأمین برق

منابع مختلف تامین برق

منابع مختلف تامین برق

مانند بیشتر ایرانی‌ها شما هم روزانه از انرژی برق استفاده‌ها مختلفی می‌کنید اما احتمالاً هیچ ایده از این‌که برق از چگونه در خانه و محل کار یا هر جای دیگر ظاهر می‌شود و وسایل الکتریکی شما را راه‌اندازی می‌کند ندارید، درهرصورت ارزش این را دارد که یک نگاه اجمالی به منابع مختلف تأمین برق بیندازیم قبل از اینکه دنیا در تاریکی فرو رود.

منابع مختلف تأمین برق

چگونه الکتریسیته برق جهان را تأمین می‌کند؟

به عبارت ساده الکتریسیته دارای الکترون‌های در حال حرکت است که جریان الکتریکی را ایجاد می‌کنند، دو نوع جریان در برق وجود دارد که عبارت‌اند از جریان مستقیم (DC): مانند برقی که از یک باتری دریافت می‌کنید و نوع دوم که جریان متناوب (AC): مانند برقی که از پریزهای برق دریافت می‌کنید.

خوشبختانه روش‌های مختلفی برای ایجاد برق در جهان هستی وجود دارد از مالش یک میله به یکپارچه که تولید الکتریسیته ساکن می‌کند تا نیروگاه‌های هسته‌ای که تا توان‌های بسیار بالا برق مصرفی مردم را تأمین می‌کنند موجود است.

 

منابع مختلف انرژی برق

تقریباً تمام اشکال انرژی برق از تبدیل یک انرژی دیگر مثلاً گرمایی به یک انرژی دیگر توسط ژنراتور تولید می‌شوند که این موضوع برای سوخت‌های فسیلی درواقع برای ایجاد احتراق و تبدیل آن به برق و در بسیاری دیگر تبدیل نوع دیگر از انرژی به برق است به‌طور مثال انرژی‌های تجدید پذیر نیز از امر بهره می‌برند مثلاً توربین‌های بادی با چرخش و ایجاد انرژی مکانیکی و تبدیل آن به برق توسط ژنراتور هایش استفاده می‌کنند.

منابع مختلف برق شامل موارد زیر است.

گاز طبیعی

احتراق گاز طبیعی به‌عنوان بخشی از یک سیستم کوره، دیگ بخار و یا چرخاندن ژنراتور توانایی تولید برق را داراست.

زغال‌سنگ

بسیاری از دستگاه‌ها توانایی استفاده مستقیم زغال‌سنگ و تبدیل آن به برق را دارند ولی اکثراً آن را تبدیل به گاز می‌کنند و سپس برای تولید برق استفاده می‌کنند.

نفت

نفت نیز می‌تواند سوزانده شود و از تبدیل انرژی گرمایی به انرژی دیگر مثلاً مکانیکی ژنراتور را راه‌اندازی کرد ئ برق تولید نمود.

انرژی هسته‌ای

با انرژی هسته‌ای که در هنگام شکافت هسته‌ای به وجود میاید و تولید بخار می‌توان توربین‌ها و ژنراتور های برق را راه‌اندازی کرد.

آب

موج‌های آب و حرکت آن می‌تواند توربین‌ها و ژنراتور های برق را به حرکت دربیاورد.

باد

جریان باد نیز می‌تواند انرژی الکتریکی را توسط توربین‌ها و ژنراتور های خاص خودش تولید کند.

زیست‌توده

گیاهان از بین رفته و یا فضولات حیوانات را می‌توان با سوزاندن و یا ایجاد گاز تبدیل به انرژی برق کرد.

خورشید

گرما و نور خورشید را می‌توان با صفحات مخصوص تبدیل به برقی مطمئن نمود.

ژئوترمال (وابسته به حرارت مرکزی زمین)

گرمایی که از مرکز زمین ساطع می‌شود را می‌توان با ژنراتور های خای به برق تبدیل نمود.

 

بزرگ‌ترین منبع ایجاد برق ایران چیست؟

با توجه به راحت بودن و هزینه کمتر آن، سوخت‌های فسیلی برای تبدیل برق بیشترین استفاده را در ایران دارا هستند.

 

نگاهی به آینده

مؤسسات تحقیقات انرژی، اشاره به این دارد که سوخت‌های فسیلی تا سال ۲۰۴۰ می‌تواند تمامی برق ایالات‌متحده را تأمین کند ولی این کشور تا سال ۲۰۵۰ تمامی برق تولیدی خود را به سمت انرژی‌های تجدید پذیر مانند آب، باد، خورشید می‌برد که هزینه بسیاری کمتری برای تولید برایشان خواهد داشت.

کشور عزیزمان ایران نیز به دلیل داشتن نعمت‌های فروان اعم از آب، بادهای خروشان و بیابان‌های وسیع محل بسیار مناسبی جهت تولید برق و پیشی گرفتن از بسیاری از کشورها در زمینه انرژی‌های تجدید پذیر است.

تاریخ انتشار : ۲۴ مرداد ۱۳۹۶

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × یک =