نحوه انتخاب دیزل ژنراتور های صنعتی(مناسب متخصصان)

نحوه انتخاب دیزل ژنراتور های صنعتی

وقتی می­خواهید بهترین نوع دیزل ژنراتور را برای محیط مورد نظرتان انتخاب کنید، باید مطمئن شوید که از پیکربندی الکتریکی درستی استفاده می‌­کنید. یک پیکربندی الکتریکی معمولاً تشکیل شده است از فاز ، ولتاژ ، کیلووات و میزان هرتزی که برای کاربرد شما مناسب هستند.

به منظور توضیح نحوه کار فازها و ولتاژ، ابتدا باید بدانید که ژنراتور، از چه چیزهایی تشکیل شده است. یک دستگاه ژنراتور (که با عنوان genset نیز شناخته می­شود) از دو مؤلفه اصلی تشکیل شده است – یک موتور صنعتی (معمولاً دیزل ، گاز طبیعی یا پروپان) و یک سر ژنراتور. موتور، اسب بخار و RPM تولید می­کند و سر ژنراتور، آن را به برق تبدیل می­نماید.

تفسیر فازها

ژنراتورهای تک فاز – این ژنراتورها برای بارهای تک فاز کوچکتر استفاده می­شوند و معمولاً از 40 کیلووات فراتر نمی­روند. آنها معمولاً در محیط­های مسكونی مورد استفاده قرار می­گیرند و ضریب توان آنها 1.0 است.

ژنراتورهای 3 فاز – این ژنراتورها عمدتاً برای تولید برق صنعتی بکار می­روند، و می­توانند هم برق تک فاز و هم 3 فاز برای راه اندازی موتورهای صنعتی با اسب بخار بالاتر فراهم کنند، برق را برای خطوط جداگانه تامین کنند، و به طور کلی انعطاف پذیرتر هستند. این ژنراتورها معمولاً در محیط های تجاری مورد استفاده قرار می­گیرند و ضریب توان آنها 0.8 است.

افزایش حد مجاز خروجی توانشما می­توانید برق تک فاز را به 3 فاز تبدیل کنید و گاهی اوقات میزان خروجی توان تقریبا 20-30٪ کیلووات بدست آورید، اما سر ژنراتور باید قابل اتصال مجدد باشد و شما هم باید تعادل بار و چند متغیر دیگر را نیز در نظر بگیرید.

کاهش حد مجاز (تبدیل 3 فاز به تک فاز) – معمولاً حد مجاز خروجی کیلووات، حدود 30٪ کاهش می­یابد. مثلاً، یک ژنراتور 3 فاز 100 کیلووات وقتی به تک فاز تبدیل شود، به حدود 70 کیلووات کاهش می­یابد.

 • برای محاسبه دقیق توان تنظیم شده­ای که پس از کاهش حد مجاز بدست می­آورید، همیشه باید به جای kW، از kVA برای کاهش حد مجاز استفاده کنید. فرمول، برابر است با kVA 3/2 (مثلاً، یک تک فاز kVA 150، به kVA 100 کاهش می یابد) و در صورت لزوم از آنجا به کیلووات تبدیل می­شود.
 • به منظور کاهش حد مجاز ژنراتور، ژنراتور موردنظر معمولاً باید 12 یا 10 سیم داشته باشد که دوباره بتواند متصل شود. باری که روی خود موتور قرار دارد، تحت تأثیر قرار نمی­گیرد زیرا در حقیقت این ژنراتور است که اووردرایو می­شود. اگر ژنراتور، قابلیت اتصال مجدد نداشته باشد (یا فقط برای ولتاژ بالا / پایین قابل اتصال باشد)، باز هم می­توانید از بارهای تک فاز در آن استفاده کنید، اما تا زمانی که از میزان آمپر نامی روی یک خط، فراتر نروید.
 • دستگاه ژنراتور، بواسطه­ی ظرفیت الکتریکی سر ژنراتور، محدود شده است، و واقعاً ارتباط چندانی با موتور ندارد.

ولتاژهای رایج بر روی ژنراتورهای تجاری

تک فاز

 • 120
 • 240
 • 120/240

3-فاز

 • 208
 • 120/208
 • 240
 • 480 (متداول ترین ولتاژ برای ژنراتورهای صنعتی)
 • 277/480
 • 600 (عمدتا برای مناطق در کانادا)
 • 4160 ولت

الزامات ولتاژ در انواع تجهیزات مختلف، می­تواند بسیار متفاوت باشد (برای مثال سایر گزینه­‌های ولتاژ عبارتند از: 220 ، 440 ، 2،400 ، 3،300 ، 6،900 ، 11،500 و 13،500)

نحوه تعیین ولتاژ مورد نیاز

برای اطمینان از اینکه تنظیمات ولتاژ، دقیقاً به همان صورتی است که نیاز دارید، همیشه باید با یک برقکار یا پیمانکار برق مشورت کنید. آنها می­توانند محیط شما را ارزیابی کنند و میزان باری که در تجهیزات یا کار شما نیاز است را تعیین کنند و همچنین می توانند متغیرهای دیگری مانند ولتاژ ورودی به داخل ساختمان ، حداکثر آمپر ، خروجی اسب بخار موتور الکتریکی و موارد دیگر را نیز در نظر بگیرند.

همچنین برای محاسبه اعداد، می­توانید به ماشین حساب برق ما نیز مراجعه کنید. از این اعداد به عنوان نقطه شروع استفاده کنید و از نمودار آمپر استفاده کنید، که در اینجا و در سایت­‌های مختلف تولید کنندگان مختلف بصورت آنلاین در دسترس است. به منظور تعیین ولتاژ صحیح برای ژنراتور، مو‌اردی را که در زیر ذکر شده است، در نظر بگیرید:

 • ولتاژ مورد نیازی که وارد وسایل شما می­شود یا برق ورودی از ترانسفورماتور اصلی که در ساختمان تغذیه می­شود.
 • حداکثر توانی که برای راه اندازی تجهیزات خاص­تان نیاز دارید. اگر این اطلاعات را نمی­دانید، معمولاً می­توان از آمپرهای آلترناتور (برای آلترناتورهای 3 فاز) به همراه یک نمودار برای تعیین اندازه مدار شکنی که ژنراتور شما به آن نیاز خواهد داشت، استفاده کرد.
 • همچنین میزان آمپر راه اندازی موتورهای صنعتی نیز باید مورد توجه قرار گیرد. بسیاری از موتورها در یک kW خاص کار می­کنند، اما میزان kW استارت آنها بسیار بالاتر است. مثلا شاید در زمان راه اندازی به kW 200 و میزان آمپر بالا احتیاج داشته باشید، حتی اگر متوسط بار جاری فقط kW 90 کیلووات باشد. الزامات اسب بخار موتور الکتریکی نیز بهتر است ارزیابی شوند. برخی موتورهای خاص، دارای استارتر نرم هستند که با اعمال ولتاژ می­توان شتاب آنها را کنترل کرد. برخی از موتورهای صنعتی، تمام این اطلاعات را در برچسب اطلاعاتشان ارائه می­دهند.
 • فرکانس نیز نقش مهمی ایفا می­کند – اکثر مناطق آمریکا و بخش­هایی از آسیا، 60 هرتز هستند در حالی که بقیه جهان عمدتاً 50 هرتز می­باشند. اکثر کشتی­ها و هواپیماهای بزرگ از فرکانس مخصوص 400 هرتز استفاده می­کنند. برای تغییر فرکانس برق، گاهی اوقات از یک مبدل فرکانس استفاده می­شود اما فاکتورهای دیگری هم باید در نظر گرفت. اکثر دیزل ژنراتور ها می­توانند کار تبدیل را انجام دهند، اما برخی از ژنراتورها به درستی کار نمی­کنند یا ممکن است به قطعات اضافی و اصلاح نیاز داشته باشند. برای اطلاعات بیشتر در مورد این نوع وضعیت، با تولیدکننده ژنراتور مشورت کنید.

تنظیم ولتاژ یک ژنراتور

تنظیم ولتاژ ژنراتورها، کاری است که تکنسین­های متخصص ما هر چند روز یکبار انجام می­دهند تا بتوانند تمام ترکیبات مختلف و الزامات الکتریکی خاص مشتریان را محقق کنند. با اینکه ولتاژ بیشتر ژنراتورها را می­توان تنظیم کرد، گزینه­‌های خاص شما همیشه بواسطه­‌ی ژنراتوری که با آن کار می­کنید، محدود خواهند بود.

 

فرآیند تغییر ولتاژ، به خودی خود یک روش الکتریکی نسبتاً فنی است که در درجه اول شامل تنظیم سیم­ها در ژنراتور است. در اکثر ژنراتورهای 3 فاز، ما معمولا از 10 یا 12 سیم­ در ژنراتور استفاده می­کنیم و نحوه چیدمان و اتصال آنها را پیکربندی می­کنیم، – بسته به کاری می­خواهیم انجام دهیم – مسیر آنها به صفحه کنترل و چند مکان دیگر را تنظیم می‌­نماییم.

سیم‌ها را به خوبی عایق بندی می­کنیم، در صورت لزوم سیم­های حسگر را تنظیم می­کنیم، و در صورت لزوم تغییرات اضافی را اعمال می­نماییم. در اینجاست که از اصطلاحاتی مانند dogleg و double delta (یا zig zag) ، پیکربندی Y و سایر طرح­های مختلف سیم کشی اغلب استفاده  می­شود. برای اطلاعات بیشتر در مورد این اصطلاحات، به مقاله ما در مورد تبدیل فاز مراجعه کنید. در ژنراتورهای سه فاز می­توانیم با استفاده از تمام ولتاژهای موجود، مثلاً 208 ولت را به 480 ولت، یا 480 ولت را به 240 ولت، یا تقریباً هر عدد و فاز دیگری را تغییر دهیم (تا زمانی که سر ژنراتور، قابلیت اتصال مجدد داشته باشد).

 

سر ژنراتور، جزء اصلی است که نحوه ژنراتور واکنش را به هنگام تغییر فاز و یا ولتاژ تعیین می­کند. پس از اینکه تغییر ولتاژ بصورت صحیح به اتمام رسید، نباید در هیچ ظرفیتی، به ژنراتور صدمه یا زور وارد کند. بسیاری از مشتریان نیاز دارند که ژنراتور آنها، دو یا چند ولتاژ سیستم تامین کند.

این سیستم­ها می­تواند شامل موتورهای الکتریکی که در 480 ولت کار می­کنند، لوازم و تجهیزات تولیدی که از 208 ولت استفاده می­کنند، و بارهای کوچکتر و ابزار برقی در 240 ولت باشد. شما می­توانید یا با استفاده از یک کلید تبدیل و یا استفاده از یک ژنراتور دو ولتاژی که از قبل برای این منظور ساخته شده باشد، با ژنراتور 3 فاز به دست آورید. با این حال ، به خاطر داشته باشید که شما نمی­توانید از یک ژنراتور، همزمان چندین ولتاژ بگیرید، و لازم است که خروجی را بصورت دستی به روی ولتاژهای مختلف سوئیچ کنید یا برای انجام این کار، از یک ترانسفورماتور استفاده کنید.

محدودیت­هایی نیز وجود دارد که هنگام در نظر گرفتن تغییر ولتاژ باید از آنها آگاه باشید. تغییر ژنراتورهای مخصوص یا ولتاژ بالا (مثلا 4160 یا 13.500 ولت)، خیلی عملی نیست. شما می­توانید 600 ولت را به 480 ولت تغییر دهید، اما برعکس آن امکانپذیر نیست.

 

همچنین، در بسیاری از ژنراتورهای 3 فاز، دسترسی و کار با بعضی از المان­های خاص، بعضی اوقات می­تواند سخت باشد. مثلاً ممکن است آنها دارای یک لوله انعطاف پذیر باشند که پنهان باشد، درهای پانلی که در مکان­های عجیب و غریب قرار داشته باشند، یا محفظه‌­هایی که به تکنسین­های ما امکان دسترسی آسان را نمی­دهند. با اینکه تقریباً همیشه راهی برای دسترسی به مخزن و سیم کشی در ژنراتور 3 فاز وجود دارد، اما گاهی اوقات می­تواند مشکل باشد.

نکته­ای که باید در نظر داشته باشید اینست که برخی از ژنراتورها، قابلیت اتصال مجدد ندارند، بنابراین گزینه­‌های سیم کشی و طرح­های موجود در آن نوع ژنراتورها بسیار محدود هستند.

یکی دیگر از کارهایی که هنگام تغییر ولتاژ انجام می­دهیم، بروزرسانی اجزاء و بررسی سایر ملاحظات احتمالی تجهیزات در سیستم­تان، از جمله موارد زیر است:

 • جایگزینی اندازه­‌گیرها (گِیج­ها) – هر زمان که ولتاژ روی یک ژنراتور قدیمی را تغییر می­دهیم، اغلب باید تعدادی از دستگاه­های انداز‌ه‌­گیر را هم تعویض کنیم تا بتوانیم سطوح خروجی جدید را بخوانیم. یکی از مزیت­های خوب پنل کنترل دیجیتالی جدیدتر، این است که آنها معمولاً قابل برنامه­ریزی مجدد هستند.
 • قطع کننده‌­ها (مدارشکن­ها) – ما مدارشکن­(ها) را بطور منظم تغییر می دهیم تا واحدها را با میزان آمپر مصرفی مشتریان تطبیق دهیم. مدارشکن، معمولاً به سر ژنراتور متصل است و یک جزء مهم محسوب می­شود که با جلوگیری از تجاوز میزان آمپر به بالاتر از مقدار نامی، از ژنراتور محافظت می­کند. بسته به اینکه آیا مشتری همه چیز را روی یک مدارشکن بخواهد، یا بخواهد به هر دلیل خاصی مدارشکن­ها از هم مجزا باشند، ممکن است پیکربندی دستگاه را به چیز دیگری تغییر دهیم (مثلاً یک قطع کننده­ی 1200 آمپری یا دو قطع کننده­ی 600 آمپری).
 • رگولاتور ولتاژ – در اکثر ژنراتورها هنگام اتصال سیم­ها به یک ولتاژ دیگر، باید سیم­های حسگری را که رگولاتور و / یا کنترل پنل را راه می­اندازند، تنظیم کنید. اگر این کار به درستی انجام نشود، ممکن است نهایتاً برد بسوزد یا خسارت دیگری وارد شود. در حال حاضر، رگولاتور ولتاژ در بیشتر ژنراتورهای تجاری مدرن، در پنل کنترل قرار دارد که می­توانید تنظیمات ولتاژ را از آنجا انجام دهید، و به انجام همه تنظیمات کمک می­کند. این در درجه اول پیشرفت خوبی است، اما به دلیل قابلیتی که افزوده شده است، جایگزینی برد را بسیار پرهزینه­تر می­کند. ژنراتورهای قدیمی، اغلب دارای یک قطعه جداگانه­ای هستند که همان کارها را انجام نمی­دهد. تمام این رگولاتورها برای حفظ یک ولتاژ ثابت، به صورت خودکار کار می­کنند تا اطمینان حاصل شود که وسیله شما، یک خروجی ثابت تولید می­کند.
 • ترانسفورماتور – اگر یک ترانسفورماتور در سیستم شما وجود دارد، ممکن است برخی از سیم کشی­ها مجدداً تنظیم شوند تا با ولتاژ جدید تطبیق یابند.
 • سوئیچ انتقال خودکار (ATS) – تعیین میزان آمپر برای این نوع سوئیچ نیز مهم است، زیرا ATS یک بخش اصلی است که به شما این اطمینان را می­دهد که در زمان قطع برق، ژنراتور به صورت خودکار شروع به کار می­کند و همچنین پس از اتصال مجدد برق، خاموش خواهد شد.

به طور خلاصه ، گزینه­ های زیادی در مورد ترکیب پیکربندی­ و تبدیل­ فاز و ولتاژ وجود دارد. این می­تواند یک فرآیند پیچیده باشد، بنابراین بهتر است از یک متخصص برق یا تکنسین ژنراتور با تجربه درخواست کمک کنید. با این حال ، اگر در مورد موضوعات این مقاله سؤالی دارید، در مورد اندازه یک ژنراتور کمک می­خواهید، یا اگر می­خواهید بدانید که چه ژنراتوری برای محیط خاص شما مناسب است , قیمت دیزل ژنراتور با خبر شوید ، کافی است با شماره تلفن 02122239357  تماس بگیرید یا با شماره 09923365323 تماس بگیرید و یا  آنلاین از طریق ایمیل یا با ما در تماس باشید.

پیام بگذارید

کلیه فیلدهای مشخص شده با ستاره (*) الزامی است