مشاوره واتس آپ : 1353 385 0912 مشاوره تلفنی : 57 93 23 22 021

نحوه انتخاب و تبدیل فاز ژنراتور

تبدیل ژنراتورها برای تامین توان تک فاز یا سه فاز

برای تبدیل نوع خروجی ژنراتور ها علاوه بر اینکه باید اطمینان حاصل شود که فرکانس ژنراتور مطابق با فرکانس شبکه یا لوازم خانگی است، شرایط زیر نیز باید رعایت شوند:

الف) ولتاژ خروجی ژنراتور باید با ولتاژ کار شبکه و یا دستگاه­های تحت پوشش ژنراتور، منطبق باشد.

ب) نباید هیچ اختلاف فازی بین ولتاژ شبکه و ژنراتور وجود داشته باشد.

برای درک تبدیل یک ژنراتور سه فاز به تک فاز و برعکس، ابتدا نگاهی مختصر به پیکربندی داخلی این دو ژنراتور می­اندازیم.

ژنراتورهای تک فاز

در یک ژنراتور تک فاز، استاتور دارای تعدادی سیم پیچ متصل به صورت سری است تا یک مدار واحد را تشکیل دهند که در آن ولتاژ خروجی تولید می­گردد.

 • ولتاژ برابر در تمام سیم پیچ­های استاتور، هم فاز با یکدیگر هستند.

به عنوان مثال، در یک ژنراتور ۴ قطبی، چهار قطب روتور به صورت زوج در اطراف قاب استاتور قرار دارند. در هر نقطه­ای از زمان، هر قطب روتور همانند سه قطب دیگر از روتور، در موقعیت مشابه نسبت به سیم پیچ استاتور قرار دارد.

 از این رو، ولتاژهایی که در همه سیم پیچ های استاتور تولید می­شوند، مقدار و دامنه مشابهی دارند و همچنین در هر زمان با یکدیگر همفاز هستند.

 • اتصال سری سیم پیچ­های استاتور

همچنین، از آنجایی که سیم پیچ­ها به صورت سری متصل هستند، ولتاژهای تولید شده در هر سیم پیچ، برای تولید یک ولتاژ خروجی نهایی ژنراتور که چهار برابر ولتاژ هر یک از سیم پیچ­های استاتور است، جمع می­شوند.

توزیع توان ژنراتور با تک فاز معمولا در مناطق مسکونی و همچنین در مناطق روستایی که بارهای کوچک و غیر مشترک هستند و هزینه راه اندازی یک شبکه توزیع سه فاز بالا است استفاده می­شود.

ژنراتور تکفاز

ژنراتورهای سه فاز

در یک ژنراتور سه فاز، سه سیم پیچ­های تک فاز در فاصله­ای قرار دارند که یک اختلاف فاز ۱۲۰ درجه بین ولتاژهای تولید شده در هر سیم پیچ استاتور وجود دارد. سه فاز مستقل از یکدیگر هستند.

 • پیکربندی ستاره یا Y

در یک اتصال ستاره یا Y، یک قسمت سیمی از هر سیم پیچ برای تشکیل یک نول متصل می­شود. انتهای مخالف هر سیم پیچ، که با عنوان انتهای پایانی شناخته می­شود، به ترمینال خط متصل می­شود. این یک ولتاژ خطی بزرگتر از ولتاژ در هر سیم پیچ ایجاد می­کند.

 • پیکربندی دلتا

در یک پیکربندی دلتا، انتهای مبدا یک فاز به انتهای پایانی فاز مجاور متصل می­شود. این یک ولتاژ خطی برابر با ولتاژ فاز تولید می­کند. تاسیسات برقی و ژنراتورهای تجاری، توان سه فاز تولید می­کنند.

ژنراتور سه فاز

تبدیل فاز در ژنراتورها

 • پیکربندی مجدد اتصال کویل

یک ژنراتور سه فاز را می­توان با تغییر اتصال بین سیم پیچ­های استاتور آن در داخل یا خارج از سر ژنراتور، به یک ژنراتور تک فاز تبدیل کرد. به عنوان مثال، در مورد ژنراتور ۳ فاز، شما ۶ پوشش سیم دارید. ژنراتورهای بزرگتر معمولا ۱۲ پوشش از شش کویل دارند و تمام سیمها از ژنراتور بیرون می­آیند و باعث می­شود که ژنراتور را بتوان به طرق مختلف به صورت زیر پیکربندی کرد:

 • اتصال کویل­ها بصورت سری، ژنراتور را به یک ژنراتور تک فاز تبدیل خواهد کرد.
 • با اتصال کویل­های مخالف بصورت سری، می­توانید ولتاژ خروجی را دو برابر کنید.
 • اتصال موازی، شار جریان را دو برابر می­کند.

بخش مهارت آمیز پیکربندی مجدد یک ژنراتور، نگاشت سیمهای پدید آمده از ژنراتور به سیم پیچ­هایی که به آن متصل هستند می­باشد. لازم است مدارک سازنده را داشته باشید. در غیر اینصورت، باید بررسی کنید که ژنراتور شما در حال حاضر چگونه سیم پیچی شده است و از آنجا به عقب کار کنید.

 • هم مرکز کردن[۱] بارهای تک فاز با ژنراتورهای سه فاز

یک ژنراتور سه فاز را می­توان به صورت ترکیبی از سه واحد تک فاز در نظر گرفت.

بارهای تک فاز را می­توان به یکی از روش­های زیر به یک ژنراتور سه فاز متصل کرد

 • بار را بین هادی یک فاز و نول سیستم وصل کنید. این کار معمولا برای بارهای فشار ضعیف انجام می­شود. این کار معمولا برای بارهای توان بالا از قبیل تهویه مطبوع یا بخاری­ها انجام می­شود و ۲۰۸ وات فراهم می­کند. با این حال، این ممکن است به عملکرد ضعیف منجر شود، زیرا لوازم خانگی نیاز به ۲۴۰ ولت دارند تا عملیات در ۷۵٪ از ظرفیت نامی آنها در V 208 اجرا شود.
 • مبدل­های فاز:

یک مبدل فاز چرخشی (RPC) می­تواند مستقیما به یک ژنراتور تک فاز متصل شود تا منبع تغذیه سه فاز تولید کند. این به یک پیکربندی ساده شامل دو اتصال ورودی نیاز دارد که به عنوان ورودی­های بیکار[۲] از یک ژنراتور تک فاز شناخته می­شوند. ولتاژ در ترمینال سوم تولید می­شود که به توان تک فاز متصل نیست. ولتاژ القا شده با ولتاژ القا شده در دو ترمینال دیگر، ۱۲۰ درجه اختلاف فاز دارد.

 • درایوهای سرعت متغیر (VSDs) / درایوهای فرکانس متغیر (VFDs) / اینورترها

این­ها شبیه به مبدل­های فاز چرخشی هستند. ترکیب ژنراتور تک فاز VFD در مواردی که به کمتر از ۲۰ اسب بخار نیاز دارند، موثر است.

ژنراتور تک فاز

انتخاب میان ژنراتورهای تک فاز و سه فاز

خروجی ژنراتورهای تک فاز معمولا به ۲۵ کیلو وات آمپر (kVA) محدود می­شود. در رتبه­ های بالاتر، کشیدن منبع تغذیه تک فاز از یک ژنراتور سه فاز، ارزان­تر از خرید واحدهای اختصاصی تک فاز برای بارهای بالاتر است. مقاله زیر، نکاتی درباره خرید ژنراتورهای مورد استفاده، را بخوانید تا به شما کمک کند تا ژنراتور مناسب برای هر وضعیت پیدا کنید.

انتخاب بین خروجی تک فاز و سه فاز صرفا وابسته به نوع کاربردی است که می­بایست تامین شود. ژنراتورهای تک فاز برای خروجی تک فاز مناسب هستند در حالی که یک ژنراتور سه فاز به راحتی می­تواند توان تک فاز و سه فاز فراهم کند. اگر تمام دستگاه­های شما در یک توان فاز تک کار کنند، یک ژنراتور تک فاز انتخاب کنید. اگر لازم است که دستگاه­هایی را بکار بیندازید که در فازهای مختلف کار می­کنند، یک ژنراتور سه فاز به شما کمک خواهد کرد. با این وجود، در حالی که یک ژنراتور تک فاز را به یک واحد سه فاز ارتقا می­دهید لازم است تعادل بارها را در نظر بگیرید.

[۱] Centre-Tapping

[۲] idler

 

تاریخ انتشار : 10 فوریه 2018

قبل از خرید بخوانید

دیزل ژنراتور چیست (همراه با عکس طرز کار اجزای آن)

کاربرانی که با دنیای برق کمتر آشنا هستند معمولا برایشان سوال است که دیزل ژنراتور چیست و طرز کار اجزای ان چگونه است ، که ما سعی کردیم با تهیه این مطلب به علاقه مندان این حوزه کمک کنیم دیزل ژنراتور چیست ؟ What Is Diesel Generator  دیزل ژنراتور ها در ایران معمولا و بین […]

ادامه مطلب

راهنمای انتخاب دیزل ژنراتور و موتور برق مناسب

آﯾﺎ ﺗﺎ ﺑﻪ ﺣﺎل ﺑﻪ اﯾﻦ ﻣﻮﺿﻮع ﻓﮑﺮ ﮐﺮده اﯾﺪ ﮐﻪ ﭼﮕﻮﻧﻪ ﻣﯿﺘﻮاﻧﺴﺘﯿﺪ ﺑﺮق داﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﯿﺪ ﻫﻨﮕﺎﻣﯽ ﮐﻪ ﺑﺮق ﻗﻄﻊ ﻣﯿﺸﻮد ؟ ﺧﺐ ژﻧﺮاﺗﻮر و ﻣﻮﺗﻮر ﺑﺮق ﻫﺎ ﻣﯿﺘﻮاﻧﻨﺪ اﯾﻦ ﮐﺎر را ﺑﺮاي ﺷﻤﺎ اﻧﺠﺎم دﻫﻨﺪ . اما بسیاری از مردم ﭘﺲ از ﻣﻮاﺟﻬﻪ ﺑﺎ ﻣﺸﮑﻞ ﻗﻄﻌﯽ ﺑﺮق، اﻗﺪام ﺑﻪ ﺧﺮﯾﺪ اﯾﻦ وﺳﯿﻠﻪ ﻣﯽﮐﻨﻨﺪ . […]

ادامه مطلب

ژنراتور گازی چیست و چگونه کار می‌کند ؟ (همراه عکس قطعات)

  آیا تا به حال شده که بخواهید بدانید ژنراتور گازی چیست و اجزای آن چگونه کار میکنند تا برق تولید کنند ؟ حتما شما هم هنگام خرید مولد های گازسوز یکی از دغدغه هایتان کمبود اطلاعات راجع به موتور برق گازسوز و ژنراتور گازی بوده که دستگاه را کامل تشریح کند. خب جای درستی آمدید […]

ادامه مطلب

چگونگی کارکرد اینورتر (درایو) تکفاز به سه فاز

نیرو گاه های برق ، برق سه فاز را برای توزیع برق در در شبکه توزیع تولید می‌کنند اما تنها برق تکفاز را به خانه ها ، مزارع ، شرکت ها و کارگاه ها میدهند. همانطور که می‌دونید با استفاده از جریان تک فاز نمیتوان  موتورهای سه فاز را که معمولا بر اساس اسب بخار […]

ادامه مطلب

تعمیر و نگهداری موتور برق گازسوز

[taq_review] برای جلوگیری از خرابی ، تعمیر و نگهداری موتور برق گازسوز و بی برق ماندتان باید کمی به دستگاهی که خریده‌اید برسید. یک موتور برق گازسوز میتواند چندین دهه عمر کند، اما نیاز به نگهداری مناسب دارد . درست مانند یک انسان که برای سالم ماندن نیاز به ورزش و تغذیه خوب دارد. طبیعتا […]

ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سیزده + بیست =