مشاوره واتس آپ : 1353 385 0912 مشاوره تلفنی : 57 93 23 22 021

نحوه محاسبه ظرفیت دیزل ژنراتور

نحوه محاسبه ظرفیت دیزل ژنراتور

یکی از بیشترین سوالاتی که اغلب هنگام خرید از خود میپرسیم این است که چه توان دیزل ژنراتور برای من مناسب است ؟ نحوه محاسبه ظرفیت دیزل ژنراتور چگونه است ؟ چگونه قدرت ژنراتور خود را محاسبه کنم ؟ کدام ظرفیت دیزل ژنراتور برای من کافی است ؟

این سوال ها اغلب برای این است که مطمئن شویم ژنراتوری که تهیه میکنیم برای انجام کار هایمان همانند جوشکاری ، پمپ آب ، کولر گازی  ، دوربین مداربسته ، درب ریموت دار ، روشنایی ، راه اندازی یخچال و فریزر و بسیاری موارد دیگر مناسب است یا خیر ؟

خب اگر دقیق بخواهید بدانید که چگونه میتوانید توان مورد نیاز خود را محاسبه کنید بهتر است به ترتیب زیر عمل کنید.

۱-ژنراتور را در کجا و برای چه کاری میخواهید استفاده کنید ؟

ژنراتور خانگی : معمولا برای مصارف کم مانند یخچال و فریزر ، لامپ ها ، پمپ آب ، کولر ، دوربین مدار بسته و غیره استفاده میشود

ژنراتور صنعتی : این نوع دیزل ژنراتور ها برای مصارف صنعتی مانند کارخانه ها ، کارگاه ها، پاساژها ، مراکز خرید ، عملیات های عمرانی و مراکز درمانی استفاده میشود و معمولا توان های بالایی دارند

ژنراتور تجاری : این ژنراتورها نیز با توجه به نوع کاربری توان های متفاوتی دارد ، مثلا اگر یک مغازه دار یا یک غرفه دار میخواهد از آن استفاده کند باید توان های کوچکی را تهیه کند ولی اگر برای فروش برق و یا استخراج ارز دیجیتال میخواهد استفاده کند باید توان های بالاتری را خریداری کند.

 

۲-چگونه توان مصرفی خود را محاسبه کنیم ؟

توان برق در ایران بر اساس وات محاسبه میشود که علامت ختصاری آن حرف w انگلیسی است.

هر ۱۰۰۰ وات یک کیلو وات است و به همین دلیل به ژنراتور های بالای ۱۰٫۰۰۰ وات ۱۰ کیلو وات گفته میشود.

نکته : نام گذاری توان ژنراتور ها در ایران بر اساس کیلو ولت آمپر یا KVA است و شما باید پس از بدست آوردن توان خود بر اساس وات (w) آن را تبدیل به  کاوا (KVA)  کنید که به شما اموزش خواهیم داد.

حالا وقت آن رسید که توان مصرفی خود را محاسبه کنید

لیستی از وسایلی که میخواهید روشن کنید تهیه کنید

 

ژنراتور خانگی: برای مصارف خانگی ببینید که کدام وسایل را میخواهید در هنگام قطع برق یا نبود آن روشن کنید و کدام یک از وسایل روشن بودنشان حیاتی است. زیرا اگر بخواهید تمامی وسایل خود را روشن کنید احتمالا  نیاز به ژنراتوری با توان بالا داشته باشید.

سپس توان تمامی وسایلی که باید روشن باشند را جمع بزنید تا به یک عدد مشخص برسید.

معمولا برای خانه ها ، ویلاها و باغ ها موتور برق ۳۰۰۰ تا ۱۰٫۰۰۰ وات مناسب است.

 

دیزل ژنراتور صنعتی: اگر شما برای کارخانه ، کارگاه ، مراکز خرید ، عملیات عمرانی و مراکز درمانی نیاز به یک دیزل ژنراتور دایرد بهتر است که با یک کارشناس مشورت کنید و توان مصرفی خود را محاسبه کنید .

همچنین میتوانید برای رهنمایی و مشاوره در این مورد با ما تماس بگیرید.

دلیل این امر آن است که معمولا در اینگونه مراکز مصرف برق دستگاه ها بالاست و خطا در هنگام محاسبه برق مصرفی مشکلات زیادی را برای شما ایجاد خواهد کرد.

این دسته از ژنراتور ها توانی بین ۱۰ کیلو وات تا چند مگا وات را دارند.

 

ژنراتور تجاری :  اگر شما برای مغازه ، غرفه یا کارگاه خود نیاز به برق دارید میتوانید به همان روش ژنراتور خانگی که در بالا شرح دادیم عمل کنید و جمع وات وسایل مصرفی خود را محاسبه کنید.

اگر شما برق را برای دستگاه های استخراج ارز دیجیتال نیاز دارید نیز میتوایند به همین روش این کار را انجام دهید یا با کارشناسان ما تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.

 

نکته مهم : در هنگام محاسبه و جمع بندی توان دستگاه های خود همیشه این نکته را باید در نظر داشته باشید که وسایل برق دارای ۲ نوع توان میباشند.

.توان شروع به کار

.توان در حالت کار

توان شروع به کار چیست ؟

 

توان شروع به کار معمولا بیشتر از توان مصرفی آن دستگاه است و وات مورد نیاز دستگاه در هنگام روشن شدن است.

مثلا یخچالی که توان مصرفی آن ۱۵۰۰ وات است شاید توان شروع به کار آن ۲۲۰ وات باشد و شما حتما باید این موضوع را در نظر داشته باشید.

نکته : البته توان لحظه ای در دستگاه های مختلف متفاوت است

نکته : مصرف کننده ای که در آن از موتور الکتریکی استفاده میشود در هنگام روشن شدن ۵ تا ۷ برابر توان واقعی خود مصرف خواهند کرد . مثلا موتور آسانسور

نکته مهم : به طور کلی برای انتخاب ژنراتور برای این نوع دستگاه ها باید توان مصرف کننده در ۳ ضرب شود تا ژنراتور بتواند جریان مصرفی را تامین کند

توصیه بسیار کاربردی : با این اوصافی که برایتان شرح دادیم احتمالا به ذهنتان خطور کرده است که ژنراتوری توان بالا نیاز دارید و هزینه آن زیاد خواهد بود ، اما علم الکترنیک و برق برای این موضوع راه حلی دارد .

دستگا هایی هستند به نام ساتف استارتر یا انورتر که بر روی دستگاه شما نصب میشوند تا توان شروع به کار را پایین بیاورند.

در واقع کار این دستگاه این است که مصرف کننده را آرام آرام وارد مدار میکند تا جریان لحظه ای بالایی نداشته باشد.

 

۳-ژنراتوری انتخاب کنید که کمی از توان مصرفی شما بالاتر باشد

 

به ۳ دلیل  بهتر است تا ژنراتوری بالاتر از توان مورد نیاز خود را انتخاب کنید.

 • همیشه بهتر است تا مقدار کمی وات اضافی داشته باشید ، این به آن دلیل است که اگر بعدا افزایش ناگهانی در توان مصرفی شما اتفاق افتاد (overload) ، ژنراتور شما خاموش نشود.
 • استفاده از تمام توان یک ژنراتور باعث کوتاه شدن عمر آن می‌شود.
 • استفاده ۱۰۰درصدی توان یک ژنراتور باعث تولید سر و صدای بیشتری نسبت به حالت های دیگر میشود و این منجر به تولید آلودگی صوتی میشود.

 

۴-چرا انتخاب توان مناسب ژنراتور مهم است ؟

جدا از روشن کردن وسایل برقی ، بعضی از دستگاه ها مانند ، سیستم های اتفا حریق، دزدگیر ها ، دوربین های مدار بسته ، دستگاه های مرتبط با جان انسان باید همیشه و بدون وقفه روشن باشند و انتخاب غلط یک زنراتور باعث ایجاد آسیب جبران ناپذیر میشود.

مشکلات انتخاب ژنراتور بزرگتر از نیاز

 

۱-پرداخت هزینه بیشتر برای دستگاه بزرگتر

۲-پرداخت هزینه سوخت بیشتر (ژنراتور توان بالاتر مصرف سوخت بالاتری هم خواهد داشت)

۳-تولید صدای و نویز بیشتر

۴-حجیم و جاگیر بودن ژنراتور

مشکلات انتخاب ژنراتور کوچکتر از نیاز

 

۱-عدم ارائه توان لازم در هنگام ضرورت استفاده از ژنراتور

۲-فرسوده شدن سریع دستگاه

۳-تولید دما و صدای بالا به دلیل فشار بر بروی موتور

۴-عدم ارائه توان لحظه ای مناسب و از کار افتادن یا خاموش شدن بخشی از مصرف کننده ها

۵-نحوه تبدیل وات به کاوا چگونه است ؟

 

تکفاز: در توان های تکفاز وات و کاوا با یکدیگر برابرند و نیاز به تبدیل واحد ندارید.

سه فاز:  در توان های سه فاز شما باید کیلو وات مصرفی خود را بر عدد ۰٫۸ تقسیم کنید تا کاوا مورد نیاز شما بدست آید .

مثلا ۲۴ کیلو وات سه فاز تقیم بر ۰٫۸ مساوی میشود با ۳۰ کاوا

 

جمع بندی

امیدواریم توانسته باشیم با اطلاعات فوق شما را در زمینه انتخاب توان مورد نیاز دیزل ژنراتور کمک کنیم اما چنانچه نیاز به کمک در انتخاب و قیمت دیزل ژنراتور دارید، میتوانید ازطریق تماس با شماره ۰۲۱۲۲۲۳۹۳۵۷ مشاوره رایگان دریافت کنید.

همچنین لطفا نظرات و سوالات خود را از پایین قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

 

منبع

تاریخ انتشار : 5 آوریل 2020

قبل از خرید بخوانید

دیزل ژنراتور چیست (همراه با عکس طرز کار اجزای آن)

کاربرانی که با دنیای برق کمتر آشنا هستند معمولا برایشان سوال است که دیزل ژنراتور چیست و طرز کار اجزای ان چگونه است ، که ما سعی کردیم با تهیه این مطلب به علاقه مندان این حوزه کمک کنیم دیزل ژنراتور چیست ؟ What Is Diesel Generator  دیزل ژنراتور ها در ایران معمولا و بین […]

ادامه مطلب

راهنمای انتخاب دیزل ژنراتور و موتور برق مناسب

آﯾﺎ ﺗﺎ ﺑﻪ ﺣﺎل ﺑﻪ اﯾﻦ ﻣﻮﺿﻮع ﻓﮑﺮ ﮐﺮده اﯾﺪ ﮐﻪ ﭼﮕﻮﻧﻪ ﻣﯿﺘﻮاﻧﺴﺘﯿﺪ ﺑﺮق داﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﯿﺪ ﻫﻨﮕﺎﻣﯽ ﮐﻪ ﺑﺮق ﻗﻄﻊ ﻣﯿﺸﻮد ؟ ﺧﺐ ژﻧﺮاﺗﻮر و ﻣﻮﺗﻮر ﺑﺮق ﻫﺎ ﻣﯿﺘﻮاﻧﻨﺪ اﯾﻦ ﮐﺎر را ﺑﺮاي ﺷﻤﺎ اﻧﺠﺎم دﻫﻨﺪ . اما بسیاری از مردم ﭘﺲ از ﻣﻮاﺟﻬﻪ ﺑﺎ ﻣﺸﮑﻞ ﻗﻄﻌﯽ ﺑﺮق، اﻗﺪام ﺑﻪ ﺧﺮﯾﺪ اﯾﻦ وﺳﯿﻠﻪ ﻣﯽﮐﻨﻨﺪ . […]

ادامه مطلب

ژنراتور گازی چیست و چگونه کار می‌کند ؟ (همراه عکس قطعات)

  آیا تا به حال شده که بخواهید بدانید ژنراتور گازی چیست و اجزای آن چگونه کار میکنند تا برق تولید کنند ؟ حتما شما هم هنگام خرید مولد های گازسوز یکی از دغدغه هایتان کمبود اطلاعات راجع به موتور برق گازسوز و ژنراتور گازی بوده که دستگاه را کامل تشریح کند. خب جای درستی آمدید […]

ادامه مطلب

چگونگی کارکرد اینورتر (درایو) تکفاز به سه فاز

نیرو گاه های برق ، برق سه فاز را برای توزیع برق در در شبکه توزیع تولید می‌کنند اما تنها برق تکفاز را به خانه ها ، مزارع ، شرکت ها و کارگاه ها میدهند. همانطور که می‌دونید با استفاده از جریان تک فاز نمیتوان  موتورهای سه فاز را که معمولا بر اساس اسب بخار […]

ادامه مطلب

تعمیر و نگهداری موتور برق گازسوز

[taq_review] برای جلوگیری از خرابی ، تعمیر و نگهداری موتور برق گازسوز و بی برق ماندتان باید کمی به دستگاهی که خریده‌اید برسید. یک موتور برق گازسوز میتواند چندین دهه عمر کند، اما نیاز به نگهداری مناسب دارد . درست مانند یک انسان که برای سالم ماندن نیاز به ورزش و تغذیه خوب دارد. طبیعتا […]

ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × 2 =

4

 1. سهیل گفت:

  سلام
  ممنون از مطلب ساده و جامعی که قرار دادید
  یه سوال
  یعنی ۳۰۰۰ وات ، تمام و یا حداقل بیشتر نیاز یه باغ کوچیک رو تامین میکنه درسته ؟

  1. مدیر سایت گفت:

   سلام سهیل عزیز ، عرض ادب
   خوشاحالیم که برایتان کاربردی و مفید بوده
   معمولا برای مصارف کم بین ۳۰۰۰ تا ۷۰۰۰ کافی است و اگر طبق محاسبه ای که انجام دادید ۳۰۰۰ وات کافی هست، پس مشکلی نیست . همچنین میتوانید برای محاسبه دقیق تر با شماره ۰۲۱۲۲۲۳۹۳۵۷ تماس بگیرید و مشاوره رایگان دریافت کنید
   با احترام

 2. امیر گفت:

  خیلی ممنونم مفید بود خیلی

  1. مدیر سایت گفت:

   سلام امیر عزیز، عرض ادب
   خوشحالیم که کفید بوده براتون
   با احترام