مشاوره : 1353 385 0912 / 57 93 23 22 021

کنتاکتور

کنتاکتور

کنتاکتور

کنتاکتور یک کلید کنترل الکتریکی می‌باشد که برای سوئیچ کردن در مدارات الکتریکی استفاده می‌شود، تقریباً مشابه رله الکترونیکی مباشد به‌جز میزان بالای جریان آن، کنتاکتور به‌وسیله یک مدار کنترل می‌شود که میزان توان بسیار پایین تری نسبت به یک مدار سوئیچیگ دارد.

کنتاکتور

کنتاکتورها در دارای انواع مختلفی درزمینه ظرفیت و امکانات می‌باشند، برعکس مدارهای قطع کننده، کنتاکتورها به‌عنوان مدار قطع اتصال کوتاه در نظر نگرفته شده‌اند. کنتاکتورها اعم از آن‌هایی که مدار قطع کننده دارند دارای انواع مختلفی می‌باشند که از میزان چند آمپر تا هزاران آمپر و ولتاژ راه‌اندازی ۲۴ ولت DC تا کیلوولت‌های بالا را پشتیبانی می‌کنند. اندازه کنتاکتور را نیز به همین شکل است از نمونه‌ای کوچک آن که در یک دست جا می‌شوند و نمونه‌های بسیار بزرگ آن‌که چندین متر طول دارند.

 

کنتاکتورهای درجاهای مختلفی از صنعت برق همچون: موتورهای الکتریکی، سیستم‌های گرمایشی و حرارتی، سیستم های روشنایی، بانک‌های خازنی و بسیاری موارد دیگر استفاده می‌شوند.

 

ساختار کنتاکتور

کنتاکتورها دارای ۳ جز می‌باشند که این کنتاکت ها (تیغه‌های اتصال) وظیفه حمل جریان را بر عهده‌دارند که شامل کنتاکت توان، کنتاکت کمکی و کنتاکت فنری یا جهشی می‌باشد.

 

 قسمت هسته الکترومغناطیسی یا بوبین وظیفه بستن سریع تیغه‌ها را دارد، این قسمت کنتاکتور که دارای محوطه‌ای بسته است محل اتصال کنتاکت ها با بوبین الکترومغناطیس است، این محوطه از جنس عایق همانند باکالیت، نایلون و پلاستیک ترموست تعبیه‌شده تا وظیفه حفاظت و عایق از دست زدن و لمس کردن آن توسط کاربران را انجام دهد البته کنتاکتور های متفاوتی وجود دارند که محوطه حفاظت آن‌ها دارای موارد بیشتری همچون عایق در مقابل گردوخاک، خطرات انفجار، روغن و مواد مشابه آن، آب‌وهوا و به سایری موارد دیگر است.

 

یک کنتاکتور پایه‌ای دارای زغال (بوبین) ورودی می‌باشند که با توجه با نوع طراحی کنتاکتور با برق AC یا DC راه‌اندازی استفاده می‌شوند، این بوبین ها اکثراً یک به همان اندازه که موتور راه‌اندازی کنتاکتور نیاز به ولتاژ دارد انرژی الکتریکی مصرف می‌کنند و یا حتی می‌توان با کنترلرهای برنامه‌نویسی شده کاری کرد که این بوبین ها انرژی کمتر و بهینه‌تری استفاده کنند، بوبین های انواع متفاوتی برای ارتباط با مدار الکتریکی موتوردارند و به‌طور مثال در کنترل شتاب اتوماتیک مرحله بعدی مقاومت کات اوت نیست تا زمانی که موتور از کار بیوفتد.

کنتاکتور

کنتاکتور

اصول عملکرد

 

برعکس رله‌های کنتاکتورها برای ارتباط مستقیم با جریان‌های بالا طراحی‌شده‌اند، رله‌ها اکثراً دارای ظرفیت پایین به‌صورت باز و بسته شدن نرمال عمل می‌کنند، دستگاه‌هایی که بیشتر از ۱۵ آمپر و ولتاژ بالا کیلوولت‌ها عمل باز و بسته (سوئیچینگ) را انجام می‌دهند کنتاکتور می‌باشند.

وقتی‌که جریان از درون‌هسته الکترومغناطیسی عبور می‌کند، یک میدان مغناطیسی تولید می‌شود که تیغه‌های هسته‌ی در حال حرکت جذب آن می‌شود، هسته الکترومغناطیس در حال تساوی و یکسان‌سازی جریان می‌باشد تا زمانی که اندوکتانس آن را فزایش می‌دهد و هسته فلزی وارد سیم‌پیچ می‌شود و تیغه حرکت‌کننده آن را به سمت تیغه‌های هسته در حال حرکت سوق می‌دهند، سیم‌پیچ تعبیه‌شده توسط نیروی الکترومغناطیس تیغه‌ها را ثابت نگه می‌دارد و باعث کنتاکت و برقراری ارتباط آن‌ها با یکدیگر می‌شود.

 هنگامی‌که سیم‌پیچ کنتاکتور انرژی الکترومغناطیسی خود را از دست داد، گرانش آهنربا به حالت اولیه بازمی‌گردد و تماس تیغه به‌صورت باز تغییر حالت می‌دهند.

تاریخ انتشار : ۲۳ مرداد ۱۳۹۶

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 3 =