مشاوره واتس آپ : 1353 385 0912 مشاوره تلفنی : 57 93 23 22 021

سوییچ انتقال اتوماتیک ATS چیست ؟

یک سوییچ انتقال یک سوییچ الکتریکی است که جریان را بین  دو منبع جابجا می کند.

 برخی سوییچ های انتقال دستی هستند، به این صورت که فردی سوییچ را برای انجام جابجایی های متوالی می فشارد، درحالی که مابقی اتوماتیک هستند و سوییچ بصورت اتوماتیک به محض حس کردن کم شدن یا زیاد شدن توان هر یک از منابع زده می شود.

 یک سوییچ انتقال اتوماتیک (ATS) معمولا در محل نصب ژنراتور پشتیببان نصب می شود، تا بدین طریق جنراتور بتواند در صورت قطع شدن منبع متصل به برق شهری نیروی برق را موقتا تامین کند.

یک سوییچ انتقال اتوماتیک وسیله ایست که به محض قطع شدن یا زیاده از حد شدن جریان در منبع اولیه  به صورت اتوماتیک جریان را از منبع اولیه به منبع پشتیبان منتقل می کند.

زمانی که برق منبع اولیه قطع می شود، سیستم ای تی اس یک منبع برق آماده به کار را به به جریان می اندازد و بدین صورت یک سیستم برق بدون قطعی برای ما ایجاد می کند.

یک ای تی اس همچنین می تواند سیستم های برقی پشتیان طولانی مدت تری را ایجاد کند تا بدین صورت وسیله ی برقی تا وصل شدن برق منبع متصل به برق شهری به کار خود ادامه دهد ، مثل آنچه در ژنراتورهای دیزلی محلی  انجام می دهد.

از آنجاییکه ای تی اس به هر دو منبع اولیه و پشتیبان وصل است، به مثابه یک واسط بین وسیله و منابع است و در نقش یک رله می باشد. همچنین یک ای تی اس برای یک وسیله برقی ای که با یک سیم به منبع برقی متصل است می تواند به عنوان یک منبع برق دوم عمل کند.

در مرکز داده، داشتن یک منبع برق بدون قطعی بسیار حیاتی است. برای رسیدن به این هدف سیستم هایی که در میر جریان برق قرار دارند باید به درستی مدیریت و مورد آزمون قرار داده شوند.

برای تضمین قابل اطمینان بودن مجموعه هنگام زیاده از حد شدن جریان، مدیران مرکز داده باید به صورت مداوم و منظم عملکرد ای تی اس را پایش کنند.

واحد های ای تی اس می توانند جریان بسیار زیادی را عبور دهند و این امر باعث استرس افرادیست که با وسایل برقی دارای ای تی اس سر و کار دارند. به همین جهت پایش همیشگی امری ضروریست.

از فروشندگان های ای تی اس می توان APC، Dell، Cummins Power Generation، جنرال الکتریک و وسترن تلماتیک را نام برد.

سوییچ های انتقال برق دستی ای نیز وجود دارند که به یک مدیر مرکز داده نیاز دارند، تا بجای سوییچ کردن اتوماتیک، به صورت دستی دکمه ی سوییچ را برای انتقال جریان به منبع جدید فشار دهد.

 

عملکرد یک سوییچ انتقال

 

علاوه بر انتقال جریان به ژنراتور پشتیبان، یک ATS همچنین می تواند، بر اساس مقدار ولتاژ منبع اولیه،فرمان شروع به کار را برای ژنراتور صادر کند.

سوییچ انتقال، ژنراتور گازی پشتیبان را از برق شهر جدا می کند و برق موقتی را فراهم می آورد. کنترل سوییچ انتقال می تواند فقط به صورت دستی انجام گیرد، یا ترکیبی از اتوماتیک و دستی باشد.

حالت جابجایی یک سوییچ انتقال (پایین را ببینید) می تواند جابجایی باز باشد (اُ تی)( که معولا این حالت است) یا جابجایی بسته (سی تی).

برای مثال، در خانه ای که مجهز به ژنراتور پشتیبان  و  ATS است زمانی که مصرف برق بیش از حد می شود، ATS به ژنراتور پشتیبان فرمان می دهد که شروع به کار کند.

زمانی که ای تی اس می بیند که ژنراتور پشتیبان برای تامین جریان برق آماده است، ATS اتصال خانه به جریان برق شهری را قطع می کند و ژنراتورپشتیبان را به پانل برق اصلی خانه وصل می کند.

ژنراتور پشتیبان برق مورد نیاز خانه را تامین می کند اما به خطوط برق شهری وصل نیست.

جدا کردن ژنراتور از سیستم توزیع برق به منظور حفظ ژنراتور از جریان بیش از حد برق و همچنین حفظ امنیت برق کارانی که تصور می کنند وسیله( که برای مثال مشغول تعمیر آن هستند) از برق شهر جداست، ضروریست.

زمانی که برق شهری وصل می شود، سوییچ انتقال در کمترین زمان  خانه را به برق شهر وصل می کند و به ژنراتور پشتیبان دستور می دهد که خاموش شود.

ژنراتور بعد از گذشت زمان مدت زمان مشخصی که به آن زمان “خنک شدن” می گویند کاملا خاموش می شود. در این مدت هیچ جریانی از آن عبور نمی کند.

یک سوییچ انتقال می تواند به منظور تهیه جریان یک مدار خاص یا کل پنل الکرتیکی (یا پنل های که خود جزیی از کل یک پنل بزرگتر هستند) مورد استفاده قرار گیرد.

از برخی سوییچ ها می توان برای حذف بار(جریان) یا به بیان دیگر انتخاب اینکه جریان در کدام مدار جاری شود (ارجحیت دادن) استفاده کرد، مثل آنچه در تجهیزات گرمایشی -سرمایشی اتفاق می افتد.

دنده سوییچ های پیچیده تر مورد استفاده در جنراتور های پشتیبانِ بزرگ  که در مواقع اظطراری استفاده می شوند امکان شارش جریان نرم (شارش جریان با کمترین ولتاژیا فرکانس) را فراهم می آورد.

به این صورت که جریان را به آرامی بین ژنراتور متصل به برق شهری و زنراتور همگام شده جابجا می کند. مورد استفاده ی این سیستم در کاهش جریان برق مورد نیاز هنگام اوج مصرف برق است.

 

 

استفاده خانگی

خانه های دارای ژنراتور های آماده به کار ممکن است از یک سوییچ انتقال برای چندین مدار (یکی از چند وسایل برقی موجود در خانه،یا بخش خاصی از سیستم های روشنایی موجود) یا کل خانه استفاده کنند.

مدل های مختلفی وجود دارند، با هر دو نوع انتقال دستی و اتوماتیک.

بعضی مجموعه های کوچک سوییچ انتقال از مدار شکن هایی با درگاه های خارجی دستی به عنوان سیستم سوییچ کردن استفاده می کنند.

درگاه  بر روی دو مدارشکن که به صورت همزمان با هم کار می کنند عمل می کند، یکی را باز می کند در عین حال که آن یکی را می بندد. سازندگان سوییچ های انتقال می توانند راهنماهای نصبی تولید کنند تا مصرف کننده بوسیله آن اندازه و نحوه نصب سوییچ را فرگیرد.

تاریخ انتشار : 19 دسامبر 2017

قبل از خرید بخوانید

دیزل ژنراتور چیست (همراه با عکس طرز کار اجزای آن)

کاربرانی که با دنیای برق کمتر آشنا هستند معمولا برایشان سوال است که دیزل ژنراتور چیست و طرز کار اجزای ان چگونه است ، که ما سعی کردیم با تهیه این مطلب به علاقه مندان این حوزه کمک کنیم دیزل ژنراتور چیست ؟ What Is Diesel Generator  دیزل ژنراتور ها در ایران معمولا و بین […]

ادامه مطلب

راهنمای انتخاب دیزل ژنراتور و موتور برق مناسب

آﯾﺎ ﺗﺎ ﺑﻪ ﺣﺎل ﺑﻪ اﯾﻦ ﻣﻮﺿﻮع ﻓﮑﺮ ﮐﺮده اﯾﺪ ﮐﻪ ﭼﮕﻮﻧﻪ ﻣﯿﺘﻮاﻧﺴﺘﯿﺪ ﺑﺮق داﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﯿﺪ ﻫﻨﮕﺎﻣﯽ ﮐﻪ ﺑﺮق ﻗﻄﻊ ﻣﯿﺸﻮد ؟ ﺧﺐ ژﻧﺮاﺗﻮر و ﻣﻮﺗﻮر ﺑﺮق ﻫﺎ ﻣﯿﺘﻮاﻧﻨﺪ اﯾﻦ ﮐﺎر را ﺑﺮاي ﺷﻤﺎ اﻧﺠﺎم دﻫﻨﺪ . اما بسیاری از مردم ﭘﺲ از ﻣﻮاﺟﻬﻪ ﺑﺎ ﻣﺸﮑﻞ ﻗﻄﻌﯽ ﺑﺮق، اﻗﺪام ﺑﻪ ﺧﺮﯾﺪ اﯾﻦ وﺳﯿﻠﻪ ﻣﯽﮐﻨﻨﺪ . […]

ادامه مطلب

ژنراتور گازی چیست و چگونه کار می‌کند ؟ (همراه عکس قطعات)

  آیا تا به حال شده که بخواهید بدانید ژنراتور گازی چیست و اجزای آن چگونه کار میکنند تا برق تولید کنند ؟ حتما شما هم هنگام خرید مولد های گازسوز یکی از دغدغه هایتان کمبود اطلاعات راجع به موتور برق گازسوز و ژنراتور گازی بوده که دستگاه را کامل تشریح کند. خب جای درستی آمدید […]

ادامه مطلب

چگونگی کارکرد اینورتر (درایو) تکفاز به سه فاز

نیرو گاه های برق ، برق سه فاز را برای توزیع برق در در شبکه توزیع تولید می‌کنند اما تنها برق تکفاز را به خانه ها ، مزارع ، شرکت ها و کارگاه ها میدهند. همانطور که می‌دونید با استفاده از جریان تک فاز نمیتوان  موتورهای سه فاز را که معمولا بر اساس اسب بخار […]

ادامه مطلب

تعمیر و نگهداری موتور برق گازسوز

[taq_review] برای جلوگیری از خرابی ، تعمیر و نگهداری موتور برق گازسوز و بی برق ماندتان باید کمی به دستگاهی که خریده‌اید برسید. یک موتور برق گازسوز میتواند چندین دهه عمر کند، اما نیاز به نگهداری مناسب دارد . درست مانند یک انسان که برای سالم ماندن نیاز به ورزش و تغذیه خوب دارد. طبیعتا […]

ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هشت + چهارده =